TOPRAK ANALAR OMUZ OMUZAİNTERNETİN DAYANILMAZ ÜSTÜNLÜĞÜBONZAİ KAPIMIZDABAHÇEŞEHİR ÜTOPYASIHAVARAY HAYATIMIZA GİRİYORHASBAÇÇE HAS KIYAKPAZARTÜRK İHALELERİ BAŞLADIAKKOZA DA WIMBLEDON RUZGARI

ATATÜRK' ÜN İSLÂM DİNİ GÖRÜŞLERİ

HAYATİ OTYAKMAZ info@parolabahcesehir.com
01.01.1970 / 02:00

ATATÜRK’ÜN İSLÂM DİNİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

 

    

 

      İlahî dinlerin sonuncusu ve en mükemmeli olan; tek Hakk Din İslâmiyet, yaklaşık on asırdır Türk Milleti ile özdeşleşmiştir. Türk kültür ve medeniyetinin de en önemli esası ol-muştur.

       Bu gerçekleri çok iyi bilen Atatürk, Osmanlı ordusunda görev yaptığı yıllarda İslâm Di-ni’yle ilgili eserler okumuştur. (İlhan Başgöz, Türkiye’nin Eğitim Çıkmazı ve Atatürk, s. 272)

       Atatürk, Cumhuriyet döneminde de ilim adamlarına dinî konularla ilgili araştırmalar yaptırmış ve onlardan faydalanmıştır.

      Atatürk, İslâm diniyle ilgili olarak şunları söylemiştir: “Bizim yüce dinimiz, her Müs-lüman erkeğe ve kadına ilim öğrenmeyi farz kılıyor ve her Müslüman erkek ve kadın, ümmeti (halkı) aydınlatmakla yükümlüdür.”(Utkan Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri,  s. 199.)

     “Bütün Müslümanlar, Hz. Muhammed’in tebliğ ettiği İslâm Dini’ne uymalı ve Hz. Muhammed’in yolunu takip etmelidir.”(Hüseyin Tuğcu, Alevi-Bektaşi Kültüründe Şiirlerle Hz. Muhammed, s.101.)

      Müslümanların geri kalmalarının İslâmiyet’ten kaynaklanmadığını, çünkü İslâm Dini’nin ilerlemeye engel olmadığını belirten Atatürk, bu görüşlerini şu şekilde ifade etmiştir:

 “Dinimiz, şuura aykırı, ilerlemeye mani hiçbir şey ihtiva etmiyor.” (Sadi Borak, Atatürk ve Din, s. 31.)

    “Bizim dinimiz milletimize değersiz, miskin ve aşağı olmayı emretmez. Aksine, Allah ve Peygamber de insanların ve milletlerin değer ve şereflerini korumalarını emreder.” (Atatürkçülük, c. 1, s. 461.)

    “Bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şeyin bu Dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz. Hangi şey ki akla, mantığa, umumun menfaatine uygundur, biliniz ki o, bizim dinimize de uygundur. Bir şey, akıl ve mantığa, milletin menfaatine, İslâm’ın menfaatine uygunsa kimseye sormayın, o şey dinîdir. Bizim dinimiz, akıl ve mantığa uygun bir din olmasaydı mükemmel olmazdı, en son Din olmaz-dı.” (Atatürkçülük, c. 1, s. 457.)

  Atatürk, Peygamber Efendimiz (s.a.s.) hakkında da şunları söylemiştir:

 “O (Hz. Muhammed), Allah’ın birinci ve en büyük kuludur. O’nun izinde bugün mil-yonlarca insan yürüyor. Benim, senin adın silinir fakat O, ölümsüzdür.”  (Atatürkçülük, c. 1, s. 455.)

  Atatürk, her insanın İslâm dinini öğrenmesi gerektiğini de şu sözüyle vurgulamıştır:          “Bizde ruhbanlık yoktur. Hepimiz eşitiz ve dinimizin hükümlerini eşit olarak öğrenmeye mecburuz. Her fert dinini, diyanetini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır; orası da okuldur.”  (Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk, c. 2, s. 89.)

Atatürk’ün Balıkesir’deki Zağanos Paşa Camii’nde okuduğu hutbe, onun İslâm Dini hakkındaki düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir. Atatürk, bu hutbesinde şunları söylemiştir:

   “Ey millet! Allah birdir, şânı büyüktür. Allah’ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamber Efendimiz, Allah tarafından insanlara dinî gerçekleri duyurmaya memur ve elçi olarak seçilmiştir. Koyduğu esas kanunlar hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kur’-an’daki ayetlerdir. Dinimiz hakikate ve ilme uygundur. Çünkü hakikate uymamış ol-saydı, bununla diğer ilahî ve tabiî kanunlar arasında çelişki olması gerekirdi. Çünkü bütün yaradılış kanunlarını yapan Cenâb-ı Hakk’tır.” (Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk, c. 2, s. 89.)

 

 

Etiketler:
Bu yazi toplam 2440 defa okundu
Bu haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.
Yorum gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye Girişi | Üye Ol
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.