DRAM BİTİYOR

Küçükçekmece Gölü'nün yeşil balçıkla kaplanmasında aktif rol oynayan Eşkinoz Deresi'nin, Deliklikaya ile, Karanlıkdere arasında kalan 8 kilometrelik kısmının '' Dere Islahı Projesi '' ihale edildi.
17.10.2013 / 20:10

 İstanbul'da dere ıslah yetkisinin İSKİ'ye verilmesiyle birlikte, bir çoğu yerleşim bölgesinin hemen yakınında bulunan dere kesitlerinin ıslah projelerine başlandı.

Hadımköy'deki fabrikalardan dereye bırakılan sanayi atıklarını yıllarca Başakşehir, Bahçeşehir ve Arnavutköy'e kadar uzanan hat boyunca taşıyan, yarattığı kirlilik oranı, sebep olduğu asit salınımı nedeniyle kötü kokan dere olarak anılan ve batısından beslediği Küçükçekmece Gölü'nün yeşil balçıkla kaplanmasında aktif rol oynayan Eşkinoz Deresi'nin, Deliklikaya ile, Karanlıkdere arasında kalan 8 kilometrelik kısmının '' Dere Islahı Projesi '' ihale edildi.

2009 yılında meydana gelen doğal afet sürecinde sel gerçeği ile tanışan, ağır hasarlarla gelişen ciddi kayıplara maruz kalan ve yaşam kalitesi çaresizlikle sınanan Bahçeşehir'in, geleceğini yakından ilgilendiren projenin yaratacağı yeni yaşam düzeni bir çok yapısal değişikliği de beraberinde getirdi.

Genişletilecek ve derinleştirilecek dere yatağının yeni durum planlarına göre, Bahçeşehir'de bulunan su arıtma tesisinin kapatılması yönünde karar alınması, Gölet tören alanının kaldırılacak olması, tren raylarının yenilenerek hızlı tren alt yapısına göre yeniden yapılandırılması, ray sayısında ve fonksiyonlarında kapasite artırılması gibi birbirinden önemli gündem başlıkları, projeyi destekleyenler kadar, bazı değişikliklere karşı çıkanların da ilgisini bölgeye yöneltti.


DERE GELİYOR DERE

Eşkinoz Deresi'nin ıslah çalışmaları tamamlandığında, derenin içinden artık atık su akmayacak. Bazen griye, bazen kızıl renge, bazen de paslı maviye bürünen dere suları çevreye zehir saçmayacak. Dere taşmayacak, sel odaklı doğal afet yaşanmayacak.

Bahçeşehir'in yaşam dengesinde önemli değişikliklere yol açacak '' Dere ıslahı projesi '' nin tüm bilgi detaylarını Bahçeşehir halkına ilk elden ve doğru yerden aktarmak için ihaleyi alan şirketin Boğazköy Atatürk Bulvarı'ndaki şantiye sahasına gittik.
Şantiye şefi Ulaş Alakuş ile yaptığımız söyleşide şefin ayrıntılı açıklamalarını dikkatle dinledik.

İHALE TAMAMLANDI, PROJEYİ BEKLİYORUZ

Yasmak İnşaat Taahhüt Ltd. Şti. Şantiye şefi Ulaş Alakuş.
Şirketimiz 1992 yılında Yaşar Mirhan tarafından kurulan ve Türkiye'nin her yerinde uzun yıllardan bu yana birçok büyük ölçekli projeyi başarıyla tamamlayan bir firma.
İSKİ'den işin ihalesini aldık. İhale bedeli 16.5 Milyon TL.
1095 işgünü içinde, 3 yıllık zaman diliminde tamamlanması öngörülüyor.
Biz hızlı ve etkin çalışma temposuyla 2016 yılının başları gibi iş teslimatını yapmayı amaçlıyoruz.
Proje İSKİ'nin mühendisleri tarafından çiziliyor. Bundan önce yapılan projelerde İSKİ ile ilçe belediyesi arasında bazı görüş ayrılıkları yaşandı. O nedenle, proje üzerinde bir takım düzenlemeler yapıldı. Kurban bayramının sonuna kadar onaylanmış son projeyi alacağımzı tahmin ediyoruz. Haziran ayından beri buradayız. Gördüğünüz gibi şantiye ortamımız biraz beklentilerimizin altında. Etrafı yeşillendirmek ve çevre düzenlemesi yapmak istiyoruz.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

İlk olarak dereyi kuruttuk. Beton set yapıldı. Setten taşan sular İSKİ'nin koyduğu ana bacalara verildi. Yan taraftan dereye akan yerler vardı. 300-400-600 mm. çaplı borularla, uyumlu bacalar koyuldu. Suyu kestik.
Asıl iş derenin içinde. Önce, dere doğal halindeyken hafriyat çıkarılacak. Çıkan hafriyat taşıma noktalarına taşınacak. Sonra, dere zeminine kütle beton atılacak. Yanlara V kanal ve trapez kanatlar konulacak.
Toplamda sekiz kilometreyi biraz geçen bir uzunlukta dere ıslahı olacak.
Dere yatağını derinleştirme, genişletme çalışmaları projenin en değerli aşaması.
Çalışmalar sırasında çok yağışlı günlerde hızlı ilerleyemeyeceğiz.
Aşırı yağmur yağarsa, dere şişer, tekrar bağlantı yapmayı tercih edeceğiz.
Eşkinoz Deresi, Ambarlı İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisleri'nin devreye girmesiyle birlikte nefes almaya başladı. Kollektörler şuan faal.
Derenin belirli yerlerinde üstte su alma yapısı yaptık. Bahçeşehir ve Boğazköy'ün bazı sitelerinden gelen kaçak bağlantılar dereye direkt bağlıydı.
Bu bağlantı kollarını kollektöre aldık.
Kirlenmenin asıl sebeplerinden bir tanesini ortadan kaldırdık.

DERE YATAĞI İKİ KAT BÜYÜYECEK

Çalışmaların merkezinde Eşkinoz Deresi'nin mevcutun iki katı kadar hacim genişlemesine ulaştırılması planı var. Dere ıslahının tamamlanmasının ardından, Ambarlı arıtma tesislerinin tam kapasite devreye girmesiyle birlikte, dere suyunda atık madde ve istenmeyen kimyasal yapı katılımı yaşanmayacak. Sadece, yağmurlu günlerde, yağmur suyu dereye karışacak.
Derenin çok yakınından tren yolu geçiyor. Tren hatlarının yeni ulaşım haritasına göre, raylar dört şeride çıkacak. Gölet tören alanı diye bilinen nokta dere genişlemesi işlemi ve deplase uygulaması nedeniyle farklı fonksiyona tabi tutulacak.
Bahçeşehir'deki küçük su arıtma tesisinin de kapanması gündemde.
Deliklikaya mevkiinden, bu tarafa 6500 metre, Ispartakule Bizimevler bloklarının altından geçen Karanlıkdere koluna kadar 1500 metre toplamda sekiz kilometre dere ıslah çalışması yapılacak.
Şirketimize ait başka bir ekip, Hadımköy'de 1600 metre uzunluktaki dere boyu için ıslah çalışmasını yürütüyor durumda.
İş planlarının öngörülen akış düzeni içinde ilerlemesi halinde, 2016 yıllarının ilk aylarında Bahçeşehir ve Boğazköy sakinleri seyri keyif veren bir dere güzelliğine kavuşacak.

BAHÇEŞEHİR SU ARITMA TESİSİ HAKKINDA ;

Tesis, Bahçeşehir'de yerleşimin başladığı 1994 yılından 2005 yılına kadar belediyenin yetkisinde faaliyet veriyordu. Atık sular yeşil alan, bahçe ve genel sulamalarda kullanılıyordu.
2005 yılında tesisi kullanma yetkisi nedeni anlaşılmayan bir kararla İSKİ ye verildi. İSKİ yetkilileri, atık suyun mevcut normlarının kriterlerin altında kaldığını belirterek tesisten gelen suyu Eşkinoz Deresi'ne yönlendirdi
Kurum, bahçe sulamaları için isteyen abonelerin bahçesine yarı tarifeyle şebeke suyu veren su saatleri verdi. Ancak, 2007 yılının sonlarından itibaren İstanbul'da su sıkıntısı baş gösterince, yarı tarifeyle dağıttığı su saatlerini mühürledi, devre dışına çekti.
Arıtma tesisinden çıkan suyun Eşkinoz Deresi'ne verilmesinin altında yatan neden sorulduğunda, suyu kullanan bazı vatandaşlarda alerji belirtilerine rastlanması gibi ucuz bir bahane üretildi.
Bahçeşehir Su Arıtma Tesisi, hizmet verdiği dönem itibarıyla, Türkiye'de bir çok işletmede, fabrikada, otelde bulunmayan arıtma sisteminin Bahçeşehir'de yer alması yönüyle çok önemliydi.


 


Etiketler:
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.