CHP Beylikdüzü Bşk EKREM İMAMOĞLU

03.03.2013 / 22:28

  Cumhuriyet Halk Partisi Beylikdüzü İlçe Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu daha yakından tanımak, okurlarımıza tanıtmak, fikirlerini, düşüncelerini, yaşam perspektiflerini, ilkelerini, siyaset çizgisini, beklentilerini, analizlerini doğru mercek bilinciyle ve tüm detay incelikleriyle sütunlarımıza aktarmak istedik.

Ekrem bey, klasik bir röportaj formatından çok, interaktif bir iletişim, etkileşim platformunda söyleşi yapmayı tercih ettiğini söyleyince, içerik altyapımızı, yaklaşık dört saat süren bir programın doğal akışında yakaladığımız sentezlerin, satırarası bilgilerin ve sohbet kıvamındaki söylemlerin çatısıyla şekillendirdik.

Bilgi paylaşım samimiyeti ve ağırlama nezaketi için Ekrem İmamoğlu'na teşekkür ediyoruz.

SİYASET HİSSETMEKTİR 

Ekrem İmamoğlu, Trabzonlu. İyi bir Trabzonspor taraftarı.

Trabzonspor'un efsane isimlerinden Özkan Sümer'in kulüp başkanlığı yaptığı dönemde, yönetim kurulunda genç bir yönetici olarak görev yapmış. Evli ve üç çocuk babası.

1991 yılında ayak bastığı ve 1997 yılında evini, ailesini getirdiği Beylikdüzü'nde 22 yıldan beri yaşıyor.

Başarılı bir işadamı, gerçek bir aktivist, ideal bir yönetici, hırslı ve dinamik bir siyaset ustası.

Üniversite yaşamı, iş hayatı, cemiyet organizasyonları derken, yaşamının her anını sorumluluklarla taşımış, üretken, proje geliştiren, enerjisini ve potansiyelini her zaman pozitif eksende birleştiren özel bir toplum insanı.

İmamoğlu, Beylikdüzü'ne geldiğinde, buraların arazi olduğunu, ilçenin geçirmiş olduğu süreci her yönüyle yaşadığını belirtiyor.

Beylikdüzü ilçesinin çok daha iyi bir yönetime sahip olabileceğini , Beylikdüzü'nün ruhunun giderek kaybolduğunu, insanı buraya bağlayacak sebeplerin her geçen gün azaldığını ve aidiyet duygusunun gitgide zayıfladığını dile getiriyor.

İnsanların yürüyeceği sokak olmazsa, alışveriş yaptığı esnafla sıcak iletişimler kuramazsa,  idareden kaynaklı sorunlarla toplumun her kesimi muhatapsa, burada ciddi yaşamsal problemler vardır diye ekliyor.

 BEYLİKDÜZÜ OLURUNA BIRAKILAMAZ

 Ekrem İmamoğlu, bindiği taksinin şoförüne, ziyaret ettiği esnafa, karşılaştığı dostlarına, uzun zamandan beri burada oturan insanlara sık sık '' Hayatınızda ne değişti '' sorusunu yönelttiğini, insanlarını hemen hiçbirinin bu soruya olumlu cevaplar üretemediğini ifade ediyor.

Mahalleli maneviyatının kaybolduğu, semti, sokağı sahiplenme bilincinin yok olduğu bir süreçte, insanların Beylikdüzü'ne ait umutlarını yeşertemediklerini vurgulayan İmamoğlu, ihtiyaç kadar yol-okul yaptırmanın belediyecilik hizmeti değil, yaşamın gereksinimleri olduğunu belirterek, Beylikdüzü'nde yaşamın renklerinin giderek solgun hale geldiğini söylüyor.

İmamoğlu, Beylikdüzü'nde akılda kalacak, bir spor kulübü, anımsanacak bir tiyatro salonu, sergi alanı, kültürel faaliyet sahası

bulunmamasının üzüntüsünü yaşadıklarını anlatarak,  % 24 üniversite mezunu insanlardan oluşan bir ilçenin, vatandaşları güzelliklerle besleyemediğini, bu durumunda Beylikdüzü imajına ciddi zararlar verdiğini iddia ediyor.

Beylikdüzü Kültür Merkezi'nin yedi yıl öncesinin projesi olduğuna, bağış ve yardımlarla açıldığına, belediyenin kasasından tek kuruş bile harcama yapılmadığına dikkat çekiyor.

Beylikdüzü sakinlerinin oluşturduğu bir platformun sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı sloganı örnek gösteriyor ;

'' Olmak istemediğimiz yerdeyiz. Beylikdüzü'ndeyiz ''

 ACİL DEĞİŞİM KAÇINILMAZ

Beylikdüzü ilçesinin çok acil değişim planlarına ve modern yönetim politikalarına ihtiyacı var.

Yönetimin başına kim geçerse geçsin, ilçeyi yönetenler sabah 05.00'ten, gece 24.00'e kadar kesintisiz olarak ve doğru metodlarla çalışmalı.

Beylikdüzü çok kritik bir nokta, İstanbul'un prodüksiyonu.

İstanbul'un genel interlandında büyük bir şehir olma projesi var.

Bu noktada, Beylikdüzü sıradan bir ilçede olabilir, sıradışı iddialı bir ilçe konumuna da gelebilir.

İyi bir imaj, iyi bir şehir politikası ve iyi bir kentsel gelişim ile Beylikdüzü çok farklı noktalara taşınabilir.

Yönetim felsefesi içinde profesyonel pazarlama yöntemlerine bile ihtiyaç duyulacaktır.

En az 4-5 yerel tiyatrosu olan kültür dokusu zengin bir ilçe yaratabiliriz.

Deniz, çok önemli bir unsur, değerli bir yaşam avantajı.

Ben, sahil çocuğuyum, kıymetini çok daha iyi bilirim.

13 kilometre sahil şeridimiz var.

Kendi içinde marinası olan bir ilçeyiz. E 5 gibi önemli bir ana yol ağına cephemiz var.

Beylikdüzü iyi pazarlanmadığı sürece sıradan bir ilçe olarak kalacaktır.

Anlatımı, izahı bile zor olan devlet hastanesi projesinin kendi sınırlarımız içindeymiş gibi lanse edilmesini, bu yönde algı yaratılmasını, pano, pankart ve bilboardlarda başarı imajı aktarılmasına anlam veremiyorum.

Devlet Hastanesi 5 yıllık bir konu. Şuan belirlendiği söylenen yerin arazisinde ciddi zemin sıkıntısı var. O nedenle ada-parsel bilgileri bile net değil.

 METROBÜS UZMANLIK PROJEM

 Siyasi yaşama girmeden önce de metrobüs konusu ile çok ilgiliydim. Proje hakkında akademik araştırmaların, bilimsel raporlarım ve önemli dosyalarım var. Büyükşehir Belediyesi önce Topkapı-Beylikdüzü hattının hizmete gireceğini söyledi. Daha sonra Beylikdüzü hattı devre dışı bırakıldı. İmalat zorluğu var, metrobüsler yokuşu çıkamaz diye sıradan bahaneler üretildi.

Topkapı-Avcılar hattı devreye sokuldu, ardından Topkapı-Zincirlikuyu hattı hizmete alındı, en sonunda da Fenerbahçe Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan bir hat aktif hale sokuldu.

Avcılar-Beylikdüzü hattı ise kerhen yapıldı. Bu kararların tamamında siyasi baskının izlerini görebilirsiniz.

Metrobüsün bu kadar uzun hatlara yayılmasını doğru bulmuyoruz.

Beylikdüzü Belediye Meclisi'nde konuyu gündem maddesi yaptık. Belediye, bu konu Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk sahasındadır diyerek cevap bile vermedi.
Bilinmelidir ki, CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü'nün sistemli çalışması, kararlı tavrı olmasaydı, bu metrobüs hattı hala kurulamazdı.

Biz aslında metrobüs yerine metronun gelmesini çok istiyorduk. Metro projesinin neden bu kadar geciktirildiğini soruyoruz.

Kayaşehir'e metro hattı düzenleniyor. Orayı TOKİ yaptı, metro hizmeti alma yönünde öncelik hakkı mı var ? Beylikdüzü'nü vatandaş yaptığı için mi cezalandırılıyor ?

Hat üzerindeki kamu devirleri yapılmasına rağmen bölgede 2003 yılından beri metro hattı yapılmıyor.

Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece toplam 1 Milyon 400 Bin nüfusa sahip merkez bir bölge.

Avrupa'da nüfusu milyonu geçen her bölgede 7-8 hatlı metro hizmeti vardır. Biz neden hala bekliyoruz ?

Bölge bilinçli olarak ihmal ediliyor. Dikey hatlar çoktan gündeme ve programa alınmalıydı.

Dört, beş yıl sonra sözkonusu nüfus 2 Milyonu bulacak. Beylikdüzü-İncirli hattı inşaatı şimdi başlansa, iyi bir çalışma temposuyla 2-3 yıl içinde tamamlanır. Metro modern şehir ulaşımı için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

 DAYANIŞMA EVİ ZİYARETİ

 Ekrem İmamoğlu'nun partili ekibi ile beraber aynı araçta programlanmış gezintimizi sürdürüyoruz.

CHP Beylikdüzü'nün önemli sosyal projelerinden birisi olan  '' Dayanışma Evi '' ni ziyaret ediyoruz.

İçerde coşkulu bir kalabalık var. Öğreniyoruz ki, parti içinde çalışma gurupları oluşturulmuş ve her guruba ayrı sorumluluklar tanımlanmış. Partililer harıl harıl çalışıyor.
Su çiçeği çıkaran bir kız çocuğu, kardeşi askerden gelen bir abi, partiye yeni üye olan vatandaşlar, hepsi Ekrem İmamoğlu'nu alkışlarla karşılıyor.

İmamoğlu, önce su çiçeği çıkaran kız çocuğunu yanına alıyor.
Hastalığının durumunu soruyor, '' Benimde bir kızım var. Her sabah saat 07.00 de onunla baba-kız kavgası yaparız. Kızımın resimleri facebook ortamında paylaşılınca, kıskanıyorum. Allah, herkesin evladını bağışlasın '' diyor. Kars'tan gelen bir ninenin dertlerini de dinleyen İmamoğlu, partiye yeni üye olanlarla kısa bir tanışma sohbeti de gerçekleştiriyor.

Dayanışma Evi'nin adı partililer ve vatandaşlar tarafından beraberce tespit edilmiş. İlki Yakuplu'da açılmış. Daha sonra Gürpınar, Marmara Mahallesi, Kavaklı Mahallesi'nde.
Dereağzı Mahallesi'nde yeni bir dayanışma evi açılması planlanıyor.

Dayanışma evinin kapısı parti kavramı olmaksızın herkese açık. 

Vatandaşlar, kına-nişan-düğün gibi organizasyonlarını burada ücretsiz olarak yapabiliyor.

Haftanın belirli günleri uzman eğitimcilerin koordinatörlüğünde eğitimler veriliyor.

Parti kadın kolları okullar için kaşkol örerken, gençlik kolları da başka sosyal projeler üretiyor.
Herkes aktif, herkes dinamik.

Üst katta yer alan geniş salonda, bay-bayan, çocuk-yetişkin her yaş kesiminden insanın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik giysi ve yaşamsal ihtiyaç malzemeleri var. İsteyenler buradan elbise, eşya, ya da diğer malzemelerden alıp ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Dayanışma evinden sonra bir taziye ziyaretine katılıyoruz

Ekrem İmamoğlu, aileye başsağlığı dilediğinde bulunduktan sonra, gereken desteğin sağlanması için organizasyon yapıyor.

CHP AİLEM
Siyaset hayatımızı zorlaştırıyor. Erken başlayan, geç biten gün sayısı çok fazla. Sosyal yaşama ayrıacağımız zamanımız kısıtlı. Kitap okumayı çok seviyorum. Başucumda daima 6-7 tane kitap bulunur.
Herbirinden pasajlar okur, notlar alırım.
Mustafa Balbay ile fahri hemşehriyiz. Zulümname adlı eserini okuyorum, sıkça mektup yazıyorum.
İskender Pala'nın Şah ve Sultan kitabı çok hoşuma gidiyor. Yakın tarihle ilgiliyim.
Sahaflar çarşısından unutulmış kitapları arayıp çıkarmak, basılmış ama yayınlanmamış yayınları bulup okumak keyif veriyor.
Türk sineması son dönemde iyi örnekler çıkarmasına rağmen sinemaya pek gidemiyorum.
Televizyonun aldatıcı, showa dayalı yönünü sevmiyorum. Anchor man haber sunumları hoş değil.
Haber içeriği bakımından yerel basını daha gerçekçi buluyorum.
'' Öyle bir geçer zaman ki '' filminin yönetmenine hayranım.
CHP benim büyük ailem. Her partili aile ferdi. CHP bayrağı altında bu büyük ailenin çok güzel toplumsal projeler yaratacğına ve başarılı kent yaşam modellerini mükemmel şekilde uygulayacağına güvenim tam.

BELEDİYE BAŞARISIZ
Beylikdüzü belediyesi 2009 yılında 40-45 Milyon TL. borç ile yönetimi devraldı.
Dört yılda yaptıkları tek şey borcu arttırmak oldu. Borç şu anda 120 Milyon TL. seviyelerinde ve 3 kat büyüklüğe ulaştı. Harcamalar, insana dokunan harcamalar değil. Dönem sonunda borcun 160-170 Milyon TL. ye ulaşması bekleniyor.

BALIK HALİ GELMEMELİ
Beylikdüzü'ne su ürünleri balık halinin getirilmesine kesinlikle karşıyız.
İstanbul'da tüketilen balığın % 80'i zaten dışardan geliyor.
Dolayısıyla balık halinin deniz kenarında olma zorunluluğu yok.
Beylikdüzü'nde belirlenen noktada balık halinin açılması halinde, gece 23.00, 24.00 saatlerinde trafik başlayacak. E 5 tarafında 6-7 kilometrelik araç yoğunluğu yaşanacak.
Balık halinin TEM'e kolay ulaşılabilir farklı bir yerde faaliyet vermesi düşünülebilir.
Büyükçekmece Körfezi uç noktası, 250 bin metre deniz dolgusu yapıldığında, doğal akıntının önü kesilmiş olacak ki, bu büyük bir tehlike. Göl ile denizin birleştiği nadir güzellikte yerlerden birisi olan bu nokta, kirlenme riski ile karşı karşıya kalacak.
Çok yanlış bir plan. Oradaki balıkçı barınağının doğallığını yok edemezsiniz. İmara kapalı bir yerde böylesine fonksiyonel bir tesis inşaa edemezsiniz.
Beylikdüzü Belediyesi'nin şu anki yönetimi bu yükün altında kalır.

VEDA ZAMANI
Ekrem İmamoğlu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz söyleşi turunu CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü merkez binasında sonlandırıyoruz. Örgüt merkezi'ne adım attığımızda konferans salonunda yoğun bir çalışma temposunun yaşandığını görüyoruz. Ekrem bey, bizi önce CHP'nin engelliler komisyonunın çalışma odasına konuk ediyor. Komisyon başkanı ve üyelerle kısa süreli sohbet edip, gündemlerini öğreniyoruz. Diğer odada propaganda iletişim komisyonunun iş raporlarından oluşan bir toplantı gündeminin müzakeresi var, o çalışmayı da yakından inceliyoruz.
Konferans salonu o akşam düzenlenecek önemli bir organizayona hazırlanıyor.
Engelliler Komisyonu tarafından realize edilen konferansın sloganı '' Eşit Yaşam = Mutluluk '', konusu ise '' Otizm, Bilinmeyen Dünya ''. Toplantı ile ilgili materyalleri ve broşürleri temin ederek, komisyon üyelerine başarılar diliyoruz.
Ekrem İmamoğlu'nun başkan odasında sohbetimizin final cümlelerine yol alırken, son çaylarımızı içiyoruz.  Kibar ev sahipliği, şeffaf ve net iletişim stili, doğal zerafeti için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 Etiketler:
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.