Bahçeşehir PTT Kimlik değiştiriyor

Hizmet ve kalite yetersizliği son bulacak.
27.11.2012 / 06:49

 

Hizmet kalite yetersizliği, personel sayısı eksikliği ve müşteri memnuniyetsizliği ile çok eleştirilen Bahçeşehir PTT Şubesi kimlik değiştiriyor.   

BAHÇEŞEHİR PTT MERKEZ OLUYOR

Hemen her Bahçeşehirlinin hizmet alımı hususunda şikayet ettiği, bina alt yapısı ile, iç alan bakımsızlığı ve sağlıksız çalışma koşulları nedeniyle tepki geliştirdiği Bahçeşehir PTT Şubesi tüm olumsuz özelliklerinden kurtuluyor.

PTT Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden Bahçeşehirin Merkez PTT olması yönündeki kararının yazılı emri geldi.

Çalışmaların bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Sürecin öne alınması için konuya ilişkin taleplerin yoğunlaşması ile oluşacak kamuoyu hareketi adına Bahçeşehir halkına büyük görev düşüyor.

 

BU HALİYLE İÇLER ACISI

Bahçeşehir PTT şubesinde şu an sadece iki memur çalışıyor. Çalışan memurların günde ortalama 400-500 işlem gerçekleştirdiği tahminleniyor. Oysa müşteri talebi bunun neredeyse iki katı.

Para havalesi bekleyen müşterilerin, havale işlemi şubeye ulaşsa dahi gişeden para çekebilmeleri o kadar kolay değil. Merkez şubelerden nakit para desteği gelmediği ve şubede para tutulmadığı için, şube kendi işlemlerinden yarattığı nakit para potansiyeli ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Diğer bir deyişle bir müşteri para yatırırsa, diğer müşterinin parası ödenebiliyor. Özellikle sabah saatlerinde ödeme almak için gelen müşteriler bu sorun yüzünden  büyük sıkıntılar yaşıyor.

  

YETERSİZLİK DİZ BOYU

  

Bahçeşehir PTT şubesinde çalışan memurlar, aynı zamanda şubenin genel temizliğini de yapmak zorunda. Bu konuda müşteriden gelen şikayetlerden ortaya çıkan bilgi sonucu bu. Çünkü ne bir temizlik elamanı var, ne de yardımcı ara eleman. İki memurdan bir tanesi eğitim ya da seminere gidip te diğer arkadaşını yalnız bırakınca mevcut işlerin görülmesi ve rutin akışın düzenlenmesi de hemen hemen imkansız hale geliyor.

Küçücük, havasız bir odada, sıkışık bir düzende, hem postane işlemlerini, hem kargo hizmetlerini, hem bankacılık işlemlerini hem de gelen-giden evrak kontrolünü yapmak zorunda olan personel, öğlen tatili saati ayrılmasına karşın kimi zaman yemek yiyecek vakit dahi bulamıyor. 

Market poşetleri içinde düzensiz şekilde saklanan resmi makbuzlar, köşeye atılmış arşivlik kayıtlar, depolara konulmuş kırık dökük masa ve standlar şubenin içinde bulunduğu şartların gerçek ifadesini yansıtıyor.

  

GÜVENLİK GÖREVLİSİ YOK !

Evet. Bahçeşehir PTT Şubesinde  güvenlik görevlisi personel yok. Maaş ödeme günleri dışında, normal günlerde şubenin 40-50 bin TL. arası bir nakit para sirkülasyonu var. Böylesine önemli bir para trafiğinde, üstelik resmi bir kurumun bünyesinde kesinlikle güvenlik görevlisi bulunması gerekiyor. Ama ne yeterli güvenlik şartları mevcut, ne de güvenik personeli.

Kameralarla kontrol altında tutulmaya gayret edilen yetersiz bir çözümle güvenlik tedbiri alınmaya çalışılıyor.

  

UZAYAN KUYRUKLAR

Bahçeşehir PTT Şubesi maaş günlerinde inanılmaz bir izdihama sahne oluyor. Emekli maaşlarının, işsizlik maaşlarının ve 65 yaş üzeri maaşlarının ödeme günlerinde saatlerce işlem sırası bekleyen vatandaşlar, oluşan mağduriyet karşısında bazen sert geçen tartışmaların ortasında kalıyor.

Şubede herhangi bir bankmatik bulunmadığı için işlem akışı başka bir termale de yönlendirilemiyor.

Müşterileri işlem sırasına göre kayıtlayacak numaratör sistemi de henüz faaliyete geçmediği için, şubeye gelen vatandaş kendi arasında sıra düzeni oluşturmak ve buna uymak zorunda. Bekleyemecek kadar yaşlı olanlar, sağlık sorunu yaşayanlar ve çocukları ile beraber gelip çok fazla zamanı bulunmayanlar için ise çile daha da büyüyor.

  

ÇÖZÜM YAKIN MI...

Bahçeşehir PTT Şubesi şu an ki yapısı itibarıyla e-devlet şifresi veremiyor, bir çok bankacılık işlemlerini gerçekleştiremiyor. Personel sayısının ürettiği işlem sayısı kadar hizmet sunabiliyor.

Bahçehir PTT Merkez olduğunda, bina baştan aşağı elden geçirilecek, ek üniteler getirilecek. Şef, güvenlik görevlisi, yeni birimler, yeni personel, yeni ekipman, yeni teknoloji alt yapısı ile beraber yepyeni bir kimliğe bürünecek.

 

Posta ile ilgili mektup postası, özel hizmetler, tebligat işlemleri, telgraf, kütüphane hizmeti, filateli ve pulculuk, posta abone kutusu, tele-post, birleşik posta hizmetleri, banka ile ilgili havale işlemleri, hesap işlemleri, efektif işlemler, fatura ödemeleri, vergi ve ceza ödemeleri, sigortacılık hizmetleri, SGK prim ve tahsilatları, abonelik işlemleri, anlaşmalı banka işlemleri ile maaş ve yardım ödemeleri tüm fonksiyonelliği ile verilecek. 

 

Sürecin öne alınması için Bahçeşehir halkının talebi, bildirimi, girişimi gerekiyor.

Bahçeşehir PTT Şubesinin bir an önce Merkez olmasını isteyenlerdenseniz ;

444 1 788 numaralı PTT call center ı arayabilir, http://www.ptt.gov.tr/ portalı içindeki  bize ulaşın butonundan bildirimde bulunabilir, info@ptt.gov.tr adresine e-posta gönderebilir, PTT Genel Müdürlüğünün 0312 509-50-00 numaralı telefonunu direkt arayabilir ve PTT Genel Müdürlüğünün 0312 309-51-44 numaralı faks numarasına gönderi yapabilirsiniz.

 

  

 


Etiketler:
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.