EVREN OTO SANAYİNDE DAVA DEPREMİ

Bahçeşehir, Boğazköy, Esenkent ve Esenyurtun en büyük sanayi noktalarından birisi olan Evren Oto Sanayi Sitesi, 16 yıldır Oto Sanayi İşletme Kooperatif Başkanlığını yürüten Hakan K. ve ekibi hakkında '' İhaleye Fesat Karıştırma '' ve '' Zimmet '' suçlamalarıyla açılan davanın yarattığı deprem ile sarsılıyor.
20.06.2012 / 23:54

  

BÜYÜK ŞÜPHE..

 T.C Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlanlandırma Genel Müdürlüğüne bağlı, Sınırlı Sorumlu Oto Sanayi Site İşletme Kooperatifi olarak faaliyet yürüten, 391 ortağı ve 500 ü geçen işyeri sayısıyla yıllık 20 milyon TL. ekonomi yaratan Evren Oto Sanayi de, 29 Nisan 2012 günü gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul oylamasında Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Hakan K. ve ekibinin seçimi kaybetmesiyle oluşan yeni süreç, yeni başkan Bahattin Özata ve yönetim kurulu üyelerinin onayıyla, bilirkişi ve uzmanlar heyetinin kooperatifin geçmişe dönük hesaplarını incelemesi, evrak, belge ve dökümanlarını detaylarıyla analiz etmesiyle açığa çıkan çarpıcı sonuçlarla çalkalanıyor.

 

EVREN OTO SANAYİ DE NELER OLUYOR..

 

HUKUKİ SÜREÇ NASIL BAŞLADI :

 

23.08.2011 tarihinde Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına Hakan K. ve  başkanlığını yaptığı Evren Oto Sanayi Site Yönetimi Kooperatifi yönetim ve denetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusu yapıldı. Dilekçede, başkan ve yönetim kurulu üyelerinin usulsüz işlem yaptıkları, kooperatig gelirlerini usulsüz harcadıkları, zimmetlerine para geçirdikleri ve görevlerini kötüye kullandıkları iddia ediliyordu.

Büyükçekmece Cumhuriyet Baisavcılığı, olayla ilgili, kooperatif defterleri ve kayıtları üzerinde bilirkişi incelemsi yaptırdı. Yapılan incelem sonucu suçlamaya dahil olan şüphelilerin Kooperatifler Kanununun 59. maddesinin 8. fıkrasına aykırı olarak yetki kullanmak suretiyle kooperatife ait olan sosyal tesislerin satışında usulsüz işlem yaptıklarını belirledi.

Savcılık iddianamesinde ayrıca dilekçede adı geçen şüphelilerin 2006-2009 tarihleri arasında resmi defter ve belgelerin üzerinde inceleme yapılmasını önlemek amacıyla matrah arttırımına gittiklerine ve kooperatif üyelerini ilave borç altına soktukları belirtildi. 2007 yılında kooperatife ait olan sosyal tesislerin satışını tapuya gerçek değerlerle intikal ettirmeyip, KDV ve Kurumlar Vergisi ziyanına sebep oldukları vurgulandı.

Savcılık iddianamesinde şüphelilerin 1163 sayılı yasanın ek 2. maddesi 1. fıkrasına göre ayrı ayrı cezalandırılması istendi.

 

İDDİANAME DAVA KONUSU OLDU :

 

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının 20.01.2012 tarih ve 2012/1055 Esas sayılı iddianamesi ile sanıklar Hakan K, Şener B, Erdal İ, Mustafa N.A, Yusuf  Ş. ve Süleyman T hakkındaki idiiaları inceleyen Büyükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 5237 sayılı T.C.K nın 235. maddesi içeriğinde tipiklik unsurları belirtilmiş olan '' İhaleye fesat karıştırma '' ve T.C.K 247. maddesi içeriğindeki '' Zimmet '' suçlarının tartışılmasının gerekeceğini, bu suçlara ilişkin görev ve yetkinin '' Ağır Ceza '' mahkemesine ait olduğunu, mahkemeye bakma görev ve yetkisinin mahkemelerine ait bulunmadığını belirterek 5271 sayılı CMK nun 3, 4 , 12 ve 18 maddeleri gereğince görev ve yetkisizlik kararı verdi.

Aynı mahkeme TCK 247 ve TCK 235 maddeleri kapsamında 2012/113 Esas sayılı dosyayı Bakırköy Ağır Ceza mahkemesine, 5320 sayılı yasanın 8. maddesi gereğince Yargıtay a temyiz yolu açık olmak üzere  gönderdi.

 

AĞIR CEZA MAHKEMESİ BEKLENİYOR

 

29 Nisan 2012 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında, yapılan açık oylama sonucunda Hakan K. nın başkanlığını yaptığı kooperatif yönetim kurulu üyeleri 32 kabul oyuna karşı, 123 red oyuyla ibra edilmedi. Denetim kurulu üyeleri ise, 35 kabul oyuna karşın 130 red oyuyla ibra edilmedi.  Evren Oto Sanayi Site Kooperatif Başkanlığına seçilen Bahattin Özata ve yönetim kurulu üyeleri hemen bir komisyon oluşturup geçmişe ait tüm hesap kayıtlarını incelemeye başladı. Yeni yönetim kurulunun Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek dava gününe kadar incelemelerini mali müşavirler ve hesap uzmanlarının yönetiminde sürdürmesi ve ortaya çıkacak sonuç raporlarından oluşacak dosyayı mahkemeye sunması bekleniyor.

 


Etiketler:
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.